Tallinn kavandab turismimarsruute liikumisraskustega inimestele

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu pressiteade
06.11.2007

Tallinna Ettevõtlusamet tellis Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidult pealinna kolme turismimarsruudi hindamise ja kaardistamise liikumispuudega inimeste erivajadusi silmas pidades. Kahekuulisest projektist tehti kokkuvõtteid möödunud nädalal toimunud ümarlaual, millest võtsid osa töö tegijad ja Tallinna linnavalitsuse mitmete ametite esindajad.

Projektimeeskonna liige Jüri Järve tutvustas veebilahendust, millega on Tallinnas kaardistatud kolm ekskursioonimarsruuti (Toompea, all-linn ja Kadriorg) liidetud üle-eestilise liikumisvabaduse portaaliga www.liikumisvabadus.invainfo.ee. Nimetatud portaali kogutakse liidu projekti raames infot ehitiste ja rajatiste ligipääsetavusest üle Eesti. Tallinna turismiteede info avaldamine selles portaalis võimaldab teabe kohest kättesaadavust nii liikumistakistustega tallinlastele kui pealinna sise- ja väliskülalistele. See on oluline, sest üha enam küsitakse invaorganisatsioonidest väljaspool Eestit võimaluste kohta koos ratastoolikasutajatega meie ajaloolise ja kauni pealinnaga tutvuma tulla.

Lisaks vormistati kaardistamise tulemused aruandena, kus on kõik kolm marsruuti eraldi kirjeldatud, lisatud fotod ja selgitused ning soovitused tee- ja sõiduolude parandamiseks. Selle projekti kõige mahukama töö tegid marsruute ratastoolis läbides kaardistajad Mati Mugur ja Arko Vool. Nende sõnul on kolmest testitud teekonnast invasõbralikem Kadriorg, kus teed on suhteliselt hästi läbitavad ja abistajaid kõige vähem vaja. Väliskunstimuuseum ja Kumu, kaks peamist turismimagnetit Kadriorus, on takistustevabad ka liikumisabivahenditega turistidele. Keerulisem on olukord Toompeal ja all-linnas, seda põhiliselt teekatte eripära, kõrgete kõnniteeservade ja tõusude-languste tõttu. Tõsiseks ohuallikaks on katterestideta vihmaveerennid kõnniteedel. Ratastoolikasutaja vanalinnas abistajata hakkama ei saa. Vanalinna vaatamisväärsuste ligipääsetavus on väga piiratud, seda tingivad muinsuskaitse all olevatele ajaloolistele hoonetele seatud ehituslikud erinõuded.

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul ei tohiks Tallinnaga tutvumine küll liikumisraskuse tõttu kättesaamatu olla. "Lähiajal arutame kaardistustulemused läbi ning loodan, et 2008.aasta turismihooaja alguseks on ka liikumisraskusega inimestel natukenegi hõlpsam Tallinna ajaloolise pärandi ja vaatamisväärsustega tutvuda. Suurema ja mahukama tööna tooksin välja tuleval aastal algavat Raekoja platsi uuendamist, mille käigus viiakse praegused kõnniteed väljakuga samale tasapinnale."

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit tunnustab Tallinna LV suurt tähelepanu ja tahet pealinna ligipääsetavuse probleemide lahendamiseks. 2006.a kaardistati ja avaldati portaalis info 600 Tallinna olulise ehitusliku objekti kohta, tööd rahastati linna eelarvest.

Turismimarsruutide kaardistamist võib pidada koostöö loogiliseks jätkumiseks. Projektimeeskond loodab, et tehtud töö on Ettevõtlusameti turismiosakonnale tõhusaks abiks, et muuta ekskursioonid linnas nauditavaks kõigile Tallinna külalistele, ka neile, kel liikumisvõime piiratud.

Lisainfo:
Jüri Järve, projektijuht
5010127
jyri@invainfo.ee

Auli Lõoke,
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht
5293144, 6720223
elil@elil.ee

VEEL UUDISEID

20.11.2007
Avo Veske loodusfotode näitus Tegevuskeskuses
20.11.2007
Tallinnas tõusevad sotsiaaltoetused
19.11.2007
ELIL infotund 23.11.2007 "Mida uut toovad 2008.a. seadusemuudatused puuetega inimestele?"
05.11.2007
Keskraamatukogus avatakse Puuetega Noorte Keskuse “Juks” näitus
05.11.2007
Teater Ona- On esietendus "Reis ümber maailma" 08. novembril