Kõnnirobot jõudis Tallinna Lastehaiglasse

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit
26. jaanuar 2011

Täna avati Tallinna Lastehaiglas pidulikult 4-12aastaste laste taastusraviks mõeldud kõnnirobot Pediatric Lokomat. Aparaadi muretsemiseks loodud heategevusprojekt „Elisabet“ kogus annetustena kokku enam kui 350 000 eurot, mis teeb sellest suurima eraalgatusliku heategevusprojekti Eesti ajaloos.

“Elisabeti projekt näitab, et Eesti eraalgatus on teotahteline,” selgitas Tallinna Lastehaigla Toetusfondi patroon Evelin Ilves. “Kui projekti alguses oli palju kahtlejaid, et kas nii suur eesmärk – koguda 5,5 miljonit krooni – on üldse saavutatav, siis täna võime öelda, et kahe aastaga on kõnnirobot füüsiliselt kohal ja raha koos.”

“Ma ei arva, et riik peakski kõige innovatiivsemate asjadega suutma kohe kaasa minna,” rääkis Evelin Ilves. “Ühiskond on seda tervem, mida tervemad on tema inimesed nii vaimselt kui füüsiliselt. Kõnniroboti saamine Eestisse näitab, et meie ühiskond on suuteline aitama neid, kes vajavad füüsiliseks tervenemiseks abi. Eraalgatus on ilus tunnustus oma kodanikelt oma riigile – me oleme sinust osa ja tahame aidata kaasa sinu arengule. Suur tänu kõigile annetajatele ja Šveitsi riigile, kes oma väga tugeva õla projekti õnnestumisele alla panid.”

Projekti suurim toetaja oli Šveitsi riik, kes läbi Eesti-Šveitsi koostööprogrammi annetas kõnniroboti jaoks 147 000 eurot. Ligi 90 000 eurot kogunes Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu annetajatelt ning 64 000 eurot andis Tallinna Lastehaigla Toetusfond – viimase hulka kuulub ka suurem osa miljonikroonisest Aadu Luukase missioonipreemiast, mille fond pälvis 2007. aastal. Telesaate „Tantsud tähtedega“ publik annetas kõnniroboti tarbeks 49 000 eurot.

Kõnnirobot Lokomat on mõeldud eelkõige laste närvisüsteemi defektide tõttu kahjustatud kõnnimustri arendamiseks või taastamiseks. „Õige kõnnimustri omandamine on kasvueas liikumispuudega lapsele hädavajalik,“ selgitas Tallinna Lastehaigla juht Mall-Anne Riikjärv. „Kõnnirobot on selleks täna teadaolevalt kõige efektiivsem viis, mida tuleks kasutada paralleelselt füsioterapeudi harjutustega. Sellel paiknev elektrooniline kõnniortoos on võimeline patsiendi jalgu trenažööril sadu kordi täpselt ühesuguse liigutusega treenima, vastates seejuures iga lapse individuaalsetele vajadustele.“

Laste kõnnirobot Pediatric Lokomat, mille maksumus on veidi üle 280 000 euro, hakkab Tallinna Lastehaiglas tööle juba jaanuarikuu lõpust. Sellest üle jäänud summa eest ostetakse kõnniortoos teismelistele ning kaetakse kõnniroboti kasutamiseks vajalikud spetsialistide koolitused.

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu presidendi Ants Leemetsa sõnul on kõnniroboti abi vajavaid lapsi Eestis täna ligi 800. „Lastele mõeldud kõnniroboteid on meil täna ainult üks, mistõttu peab see suutma ära teenindada kõikide laste vajadused üle Eesti,“ märkis Leemets. „Just seetõttu otsustasime esialgsest aparatuurist üle jäänud raha kasutada sihtotstarbeliselt – plaanis on muretseda lisaortoos ka veidi suurematele lastele, mis läheb maksma umbes 60 000 eurot.“

Projekti idee sai alguse kahe Viljandimaal elava perekonna - perekond Lutsu ja Tuvi - algatusest aidata mõlemas peres sirguvaid liikumispuudega lapsi Elisabeti ja Oliveri.

„Kaks aastat tagasi, rääkides sõpradele-tuttavatele ideest koguda kõnniroboti ostuks neli miljonit krooni, tundus neile ja samuti meile selle saavutamine küll jäävat kaugesse tulevikku,“ märkis idee üks algatajaid, väikese Elisabeti tädi Kadri Mägi. „Kuid meie uskusime inimeste abivalmidusse ja hoolivusse. Lisaks Šveitsi riigi suuremeelsele annetusele tahame kogu hingest tänada kõiki neid häid inimesi ja firmasid, kes oma annetusega aitavad kaasa ilmselt sadade Eesti laste iseseisvatele sammudele.“

VEEL UUDISEID