Algas vaimse tervise nädal

Raepress
5. oktoober 2010

Sel nädalal, 4.-10. oktoobrini tähistatakse Eestis vaimse tervise nädalat, mille raames toimub 8. oktoobril Tallinna Ülikoolis vaimse tervise mess „ Tõrjumisest kaasamiseni“. Muuhulgas soovitakse vaimse tervise nädala jooksul kummutada enimlevinud müüte psüühikahäirete, eelkõige skisofreenia kohta.

„Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on psüühikahäired vähi- ja südamehaiguste kõrval maailmas järgmine enneaegse surma põhjus ning iga neljas inimene maailmas kannatab oma elu jooksul mõne vaimse tervise häire all,“ selgitas vaimse tervise nädala tähistamise aktuaalsust Mari Lipp Tallinna Vaimse Tervise Keskusest. „Iga seitsmes inimene meie kõrval on pidevalt tõsises pinges või stressis, skisofreenia all kannatab umbes 1% elanikkonnast.”

Uusi esmaseid psüühika- ja käitumishäirete haigusjuhte registreeritakse Eestis igal aastal mitukümmend tuhat. Näiteks aastal 2007 registreeriti Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika aruandluse kohaselt 70 541 uut haigusjuhtu, 2008. aastal oli neid 67 425.

Seoses vaimse tervise nädalaga rõhutas abilinnapea Merike Martinson vajadust koostöös riigiga luua Laste Vaimse Tervise Keskus. „Ootame juba mitu aastat riigipoolset positiivset rahastamisotsust keskuse loomiseks. Olukorras, kus psüühikahäiretega laste arv kasvab pidevalt, on selle keskuse rajamine hädavajalik kogu Põhja- Eestile.“

Vaimse tervise nädala ning selle raames korraldatava messi eesmärgiks on vähendada psüühilise erivajadusega inimeste sotsiaalset tõrjutust Eestis ja tõsta nende endi ning nende lähedaste kaasatust vaimse tervise teenuste kasutamisel ja parandamisel. Messile on oodatud kõik inimesed, kes soovivad end paremini kurssi viia psüühikahäirete avaldumisvormidega ning sellega, kust vajaduse korral abi otsida.

Vaimse tervise messi korraldab Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Ühing koostöös Tallinna Vaimse Tervise Keskusega ning see toimub 8. oktoobril kell 9.00-17.15 Tallinna Ülikooli aulas (Narva mnt 25). Osavõtt messist on kõigile tasuta.

Ettekannetega esinevad Voldemar Kolga ja Andres Sild, kaasamise playback-teatrit viib läbi Aivar Simmerman ja Eesti Luguteater. Töötubades saab tutvuda kunstiteraapiliste meetoditega klienditöös, vaimse tervise teenuste tulemuslikkuse hindamisega ning kaasamise näidetega, kus oma kogemusi jagavad ka Hollandi eksperdid. Paneeldiskussioonis vahetavad mõtteid erinevate huvipoolte esindajad, sealhulgas vaimse tervise teenuste tarbijad, pereliikmed ning teenuse osutajad.

Messil saab tutvuda vaimse tervise teenust pakkuvate asutustega ning osta vaimse tervise häirete all kannatavate inimeste käsitööd.

Vaimse tervise mess toimub vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu võitlemise Euroopa aasta ühe programmilise üritusena, seda toetavad Sotsiaalministeerium ja Euroopa Komisjon.

VEEL UUDISEID

11.10.2010
Puuetega laste vanemate eneseabigrupp koguneb 13. oktoobril
07.10.2010
Ilmus Tallinna Puuetega Inimeste Koja eestkostetrükis "Koos on kindlam"
05.10.2010
Arvutikursused puuetega inimestele
05.10.2010
Tasuta õigusnõustamine 27. oktoobril
01.10.2010
Ilmus puuetega inimeste infolehe Kojaline neljas number